piątek, 15 stycznia 2016

Ciężka mowa 3 latka. Part 2

Każde dziecko, które ma problem z mową przechodzi serię badań, jednym z nich jest również badanie słuchu, bezbolesne spotkanie w wyciszonym pokoju. Adik lubi takie eksperymenty, na badaniu się świetnie bawił, serio jestem dumna z mojego chłopczyka. 
Pani założyła słuchawki na uszy Urwisa i położyła przed nim statek z kolorowymi ludzikami, za każdym razem jak usłyszał dźwięk miał włożyć ludzika do łódki. Oczywiście wynik 100% pozytywny. Problem słuchu wykluczony. 
Na drugim spotkaniu logopedycznym poruszyliśmy temat kolejnego problemu Urwisa. Otóż oprócz chińszczyzny nowe słowa, które próbował powtórzyć zaczynały się na H, wszystko "hakował" oczywiście to tylko moje stwierdzenie. Więcej o rozwoju mowy można poczytać tutaj Logopeda radzi Przykładowo zamiast Pan było Han, zamiast mleko było heko, czasami można było się pośmiać z tej zamiany a czasami lepiej zatkać uszy np.Psuj... Tutaj zamiana pierwszej litery i ominięcie drugiej raczej już tak pięknie nie brzmi ;) 
 Logopeda poradził nam ćwiczenie-zabawa w zapamiętywanie i wymuszenie poprawnej wymowy.  Polega na schowaniu małego przedmiotu pod zdjęciem, dziecko musi powiedzieć pod którym obrazkiem jest schowany przedmiot, oczywiście wymuszając poprawna wymowę. 
 Na zdjęciu mamy:
Hat
Sat
Nat
Fat
Wszystkie wyrazy brzmią bardzo podobnie, dlatego dziecko które ma problem z wymową musi się postarać żeby odnaleźć przedmiot, ponieważ tylko jak wyraźnie wymówi nazwę dostanie nagrodę. Adikowi ta zabawa bardzo przypadła do gustu i z ogromną chęcią w nią graliśmy. 
Oczywiście z dnia na dzień wymawianie nazw stało się błahostką dla Urwiska wyeliminowaliśmy "Hakowanie" 😉 Poniżej zestaw do zabawy, wszystkie wyrazy są specjalnie podobnie brzmiące, żeby dziecko musiało się postarać wymówić poprawnie a nie jest to takie proste, gdy pojawia się problem wymowy. Można również zauważyć,że słowa zaczynają się literami s,f,h,c,n,Sz,cz,dź,dż. Język musi troszeczkę się pogimnastykować żeby wydobyć poprawny dźwięk tych liter.


Chair
Hair
Fair
Share


Sew
Ho
No
ShowŻyczymy udanej zabawy i szybkiej poprawy w wymowie 👍🏻😘


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz